Tank Isıtma

Eylül 12, 2020

Tank izolasyon tankların ısınması ve içinde bulundurduğu sıvının donmasını önleyen sistemdir. Sektör olarak geniştir. Gıda sektöründen kimyasal sektörüne kadar her alanda tanklar kullanılır. Özellikle petrol firmalarında petrolün muhafaza edildiği tankların sıcaklığının belli bir derecede tutulması gerekir bu durumda tank izolasyon yapılması gereklidir bu durumda etkin ve yetkin firmalar tarafından sağlıklı bir şekilde izolasyon yapılır. Aynı şekilde gıda sektöründe de mesela yağ ile ilgili bir sektörde zeytin yağı veya Ayçiçek yağının muhafaza edildiği tankların da yağın donmaması için izolasyon yapılması gerekir. Tank ısıtma yapıldığı sektör miktarı çok olduğu gibi tank izolasyonunun da yapan bir çok firma vardır. Tank izolasyon işi çok önemli olduğundan bu işi yapan firmayı seçmekte çok önemlidir. Heat Tracing uygulamalarında doğru yapılmış bir izolasyon sonuç alabilmek için çok önemlidir. Aksi halde ısı kaybı engellenememektedir. Tank izolasyonunun yapılacağı tankın ebatları hangi sanayi dalında kullanılacağını belirlemek izolasyonun hangi ürünlerle kullanılacağını belirlemek açısından çok önemlidir. Bu mühendislik bilgisi gereken bir iştir.

 

Tank ısıtma ile ilgili daha fazla bilgi için Form Mühendislik web sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

Tank ısıtma sistemlerinde daldırma tip ısıtıcı veya ısıtıcı kablo ile dıştan ısıtma yapılmaktadır. Dıştan yapılan ısıtma sistemlerinde kablo sayesinde homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Isıtıcı kablolar belli bir sıcaklığı geçmediği için malzemeye veya tank yüzeyine zarar vermezler.

Örnek olarak sıvı şeker tanklarında ısıtıcı kablo ile ısıtmak sıvı şekeri korumaktadır. Daldırma ısıtıcı ile ısıtılması mümkün olmayan tanklarda dış yüzeyden ısıtıcı kablo ile ısıtmak daha ekonomiktir. Eskiden kullanılan buhar ve sıcak sulu ısıtma sistemleri kurulum maliyeti olarak daha yüksektir.

Isıtıcı kablo ile tankları dışardan ısıtma sistemin daha kolay kontrol edilmesini sağlar. Tanklar otomasyon sistemine bağlanarak anlık sıcaklık değerleri görülebilir ve ihtiyaç anında kolaylıkla ısıtılabilir. Su hatları ile ısıtma yaparken harcanan enerjiden %20 daha verimli olan elektrikli ısıtıcı kablo ısıtma sistemleri sistemin hızlı kurulmasını sağlar.

Kurulum maliyeti ve uzun ömürlü olması günden güne sistemin daha yaygın olmasını sağlamıştır. Özellikle pvc tanklarda veya flans girişi bulunmayan tanklarda ısıtıcı kablo ile ısıtma tank yüzeyine zarar vermez flans için bir delik açılmaması sağlanır. Bu maliyeti düşüren bir özelliktir.

Soğuk iklimlerde genel kullanımda olan su tankları sizlere hizmet veremezken ısıtıcı kablo ile ısıtılan ver kontrol edilen su hatları ve tanklar donma seviyesinin üzerinde kalacağı için sizlere uzun süre hizmet verir ortalama ömürleri 10 yıldan uzun olan kablolar kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Kendinden regüleli veya seri drençli kablolar ile yapılan tank ısıtma sistemleri soğuk iklimlerde çok kullanılmaktadır.

Form Mühendislik olarak askeri sahalarda Aselsan ile yapılan çalımalar da Sınır karakollarda bir çok su tankı ve su hattı ısıtıcı kablo ile çalışır duruma getirilmiştir.  Avrupanın en büyük şeker silosu yine Form Mühendislik tarafından ısıtılmıştır. Günümüzde bir çok maden sahasında ve endüstriyel tesislerde tank ısıtma sistemlerinde Form Mühendislik olarak proje ve malzeme danışmanlığı yapılmaktadır.

Tank ısıtma konusunda 30 yıllık deneyimi ile bir çok projede yurt içinde ve yurt dışında tank ısıtma sisteminde öncü olan firmamız büyümeye devam etmektedir.  Bünyesinde bulundurduğu markalar ile her koşula uygun projelendirme yapılmaktadır.