Boru Isıtma

Eylül 15, 2020

İnsan Oğlu Dünya üzerinde yaşamaya başladığından beri ısınma problemi ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Ateşin bulunması haliyle bu sorunun çözülmesinde büyük bir yol kat etmemizi sağladı. Günümüze gelene kadar medeniyet seviyesinin artmasıyla gelişen şehir yaşamı artan insan oğlunun yaşam standartları ısınma faktörünüde farklı boyutlara taşıdı. Yer altından çıkan madenlerde kömür linyit gibi maddeleri ısınmada aktif olarak kullanmaya başladık bunun yanında petrol ve doğal gazıda kullanmaya başladık ve halen aktif olarak evlerin yada binaların içinden geçen sıcak su borularıyla yani boru ısıtma ile gerçekleştiriyoruz. Yaşam alanı olan her yerde ısınma sistemleri kurulup soğuk ile baş etmenin bir yolunu bulduk. Isınma günümüzde sadece barındığımız yerler için değil hayatımızı devam ettirmek için gerekli olan birçok yerde gerekli bir uygulamadır. Hatta çoğunlukla ısınma için kullandığımız boru ısıtma sistemlerini farklı bir şekilde bizimde ısıtmamız gerektiği durumlarda baş göstermiştir. Mesela fabrikalarda kullanılan materyalların belli bir sıcaklıkta bulundura bilmek için boru ısıtma istemini kullanırız. Veya sıvı halini koruması gereken madenlerin yer altından çıkarılıp yer yüzüne nakli yapılırken yine boru ısıtma sistemiyle sağlanır.

Günümüzde bu sorunlarla çoğu müşteri karşılaşmaktadır. Bunun sebebi kablolardan kaynaklı olmayıp insandan yani bizlerden kaynaklı sorundur. Esnek dış yapısı ile her ortama göre şekil verilebilir olması da montajının yapımını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle zamandan ve montaj süresinden kaynaklı bir tasarruf söz konusudur. Kendini sınırlayan diğer bir adıyla self regulating kablolar dayanıklılığı ile de diğer kablo türlerinden ayrılıyor. Sağlam dış yapısı kimyasal bileşenli yapıştırıcılı iç kısmı ile esneklik ve dayanıklılığı bir arada sunuyor.

. İçerisi elektrikli bir ortam olduğu için herhangi bir sıvının resistans tellere değmesi sonucu zamanla oksitlenme ve direncin üzerinde tabaka oluşturarak yeterince ısınması engellenir ve bu da zamanla kablo çeperlerine gereğinden fazla ısı ile basınç oluşturarak kabloların dış yüzeyinde aşınma oluşturabilir ya da devre tamamlanmayacağı için kablo ısınmayabilir. Günümüzde bu sorunlarla çoğu müşteri karşılaşmaktadır.

Çok şık bir tasarımı vardır. Elektirk, pano vb benzeri kablolar ile hiçbir ilgisi yoktur bunu ısıtıcı kablolar hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişi bile bu kabloların diğer kablolardan farkını çok fazla incelemeden anlayabilir.