Üretim faaliyetlerinin hangi alanda gerçekleştiği ne kadar önemli olsa da hemen hemen her alanda tanklar üretim faaliyetleri için kritik öneme sahiptir. Tank içerisinde bulunan hammadde veya işlenmiş ürünler tesislere ulaşarak ürünlerin son halini alması sağlanır. Bu süreçte tank içerisindeki malzemenin belirli sıcaklık değerlerinde bulunması üretim faaliyetleri açısından oldukça önemlidir.

Tank içerisindeki malzemenin hangi sıcaklık değerleri arasında olması gerektiği malzemenin özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin; tank içerisinde gaz malzemenin sıcaklık değerleri ile silikon gibi malzemelerin sıcaklık değerleri aynı olmayacaktır. Bu nedenle her malzeme için özel sıcaklık değerleri bulunur. Bu değerleri yaz aylarında yakalamak biraz daha kolay olsa da kış mevsiminin gelmesiyle birlikte tankların içerisindeki ısının kontrol altına alınması güçleşmektedir. Giderek soğuyan dış sıcaklık derecesi bir süre sonra tankın içine nüfuz ederek tank iç sıcaklığının düşmesine neden olacaktır.

Tank sıcaklığının belirli düzeyde tutulması için tank ısıtma işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem için genellikle ısıtıcı kablolar kullanılmaktadır. Bu kablolar yüksek dirence sahiptir ve ısıtıcı rezistanslara sahiptir. Bu rezistanslar elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürerek kullanılan alanın ısıtılmasını sağlayacaktır. Böylelikle işlem sonucunda tankın hedeflenen sıcaklık değerleri arasında kalması sağlanarak tank içerisindeki malzemenin özelliğine uygun olarak sağlığını koruması sağlanacaktır.

Tank ısıtma sürecinin otomatik bir şekilde gerçekleşmesi adına elektronik kontrol ünitesi hazırlanmaktadır. Bu ünite sayesinde sistemin hangi sıcaklık değerleri arasında devreye gireceği yani tankın hangi sıcaklık değerleri arasında sabit tutulması gerekeceği belirlenecektir. Bu değerlere ulaşıldığında sistem otomatik olarak devreden çıkarak tasarruf sağlayacaktır.

Sistemin kendi içerisinde gerçekleştirdiği bu otomatik döngü için birçok sensör kullanılmaktadır. Bu sensörler sayesinde sistemin anlık olarak hangi değerde sıcaklığa sahip olduğu bilgisi gibi pek çok değer anlık olarak kontrol edilebilmektedir. Tank sıcaklık değerlerinin hedeflenen değerlerde tutulması için ihtiyaç duyulan sıcaklık değerlerine paralel olarak ısıtıcı kablo seçimi gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle sürecin profesyonel destek alınarak tamamlanması kritik öneme sahiptir.

Form Mühendislik ısıtıcı kablo alanında yüzlerce firmanın çözüm ortağı konumunda yer almaktadır. Alanında uzman mühendisler tarafından çizilen projeler ile tank ısıtma, boru hattı ısıtma, rampa ısıtma gibi pek çok alanda kış mevsiminin olumsuz şartlarından eser kalmamaktadır.