Rezistans Kablo Nedir ?

Eylül 11, 2020

Rezistans Kablo Nedir ?
Günümüzde ısıtıcı kablolar rezistans kablo olarak ta adlandırılır. Bu kabloların teknik ismi Heat Tracing Kablolarıdır. Bu kablolar ısıtıcı kablo olarak sahalarda kullanılmaktadırlar.
Genelde endüstriyel tesislerde boru ısıtmasında yapısal uygulamalarda. Hamam ısıtma, çatı oluk ısıtma, yerden ısıtma, banyo yerden ısıtma rampa ısıtma gibi alanlarda kullanılmaktadırlar.
Isıtıcı Kablolarda Eltherm ve Chromalox markalar dünyanın önde gelen güvenilir üreticileridirler.
Kablolu Isıtma Kar Önleme
Kışın kar yağışları ile yaya ve araç güvenliği risk altına girmektedir. Bu riskten ötürü yollarda ve rampalarda yaya ve araç güvenliği için son kat zeminin altına döşenen ısıtıcı kablo ile yaya ve araç güvenliği sağlanmaktadır. Zemine döşenen ısıtıcı kablo, rezistans kablo otomasyon sistemi ole kontrol edilerek donma riskinde otomatik olarak ısıtıcı kablolara elektrik verilir. Isıtıcı kablolar ısınarak yolu ve yaya yolunu ısıtır bu ısı ile donma riski ve karlanma riski ortada kalkar.
Kablolu kar önleme sistemleri kontrol kolaylığı ve verimliliği sayesinde maliyeti düşürmektedir. Betonun ve kaplama malzemesinin ömrünü uzatmaktadır.
Kar Sensörü
Kar sensörü kar yağışını hissederek kontrol sistemlerini devreye sokmaktadır. Kar sensörleri yol güvenliği, haberleşme sistemlerinde uydu antenlerinin buzlanmasını önelemede.
Tren yollarında makasların çalışmasında kullanılır. Kar sensörü ile devreye giren ısıtıcı kablo veya ısıtma sistemleri ulaşım güvenliğini sağlayan önemli faktördür.
Tren Yolu Makas Isıtma,
Ülkemizde tren yolu taşımacılığı gün geçtikçe popüler hale gelmektedir. Hızlanan trenler ile yol güvenliği artmaktadır. Tren yollarında güvenliği sağlamak için makaslarda ısıtıcı kullanılmaktadır. Bu ısıtıcılar sisteme eklenen kar sensörü ile kontrol edilmektedirler. Bu sensörler hava sıcaklığını ve nem seviyesini öleçerek makaslarda donma riskine karşı makas ısıtma sistemlerini devreye almaktadırlar. Makas ısıtıcıları sabit ve hareketli olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadırlar. Makas ısıtıcılarında kullanılan kablo ve ekipmanlar ağır yük sınıfına uygun olarak üretilmektedirler. Uluslar arası standartlar üretilen makas ısıtıcılar firmamız tarafından çeşitli projelerde uygulanmaktadır.
Kendinden Regüleli Kablo
Isıtıcı kabloların en gelişmiş teknolojisi olarak kullanılan kendinden regüleli kablolar; kendini sınırlayan kablo veya kendini koruyan kablo olarak ta bilinmektedir. Yapısında bulunan yarı iletken karbon sayesinde yüksek ısılara ulaşmaz ve sürekli istenilen sıcaklıkta kalır. İstenilen metrajlarda kesilebilir günümüzde boru hattı ısıtmalarda, çatı oluk ısıtmalarında en çok kullanılan kablo tipidir. Bu tip kablolar gelişen endüstri ile her alanda yer almaktadır. Tank ısıtmalarda kendinden regüleli kablo ile ısı verimliliği ve malzeme koruma sağlanmaktadır.

Form Mühendislik, Ankara firması bu konuda en başarılı firmalardan biridir. Buraya tıklayarak firmanın web sayfasına ulaşabilirsiniz. http://formmuhendislik.com