Borular yapısı gereği sıcaklık değişimlerinden çok fazla etkilenirler. Sıcak soğuk soğuk sıcak geçişleri boruların dayanımı azaltmaktadır. Özellikle kış mevsimi ile sert yapısına kaybeden borular yağan kar sonrası donarak kırılgan hale gelmektedir ve akabinde ise kırılarak parçalanmaktadır. Ancak boru ısıtma sistemleri bu sorunun önüne geçmek mümkün. Boru içerisine salınan ısıtıcı kablolar ile borularda buzlanma başlanmadan ısıtma olmaktadır. Bu ısıtma borunun her yerinde homojen olarak yayıldığından borunun iç ve dış yapısı bozulmamaktadır. İniş borularının çok uzun olduğu yapılarda ise buzlanma çok daha fazla sorun teşkil etmektedir. Buz kütleleri çok yüksekten düşerek yaralanmalara, ölümlere sebep olabilir. Ayrıca bina ömrü içinde çok tehlikelidir. Bina ömrünü çok fazla azaltmaktadır. Çünkü boruların patlaması ile binalar içlerine su çekmektedirler. Bu su bina sıvasından binanın iç kısımlarına kadar ulaşmaktadır.

Bu da zamanla sıva çatlamaları vb. gibi sorunlarla ortaya çıkıp gerekli önlemler alınmadığı taktirde ağır tahribata kadar sürmektedir. Ülkemizde sıcaklıklar çok fazla değişkenlik göstermektedir. Bu durumdan dolayı binalar, yapılar coğrafi bölgenin özelliklerine göre yapılmış olsa da değişken havalar bina ömrünün çok uzun olmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Hal böyle olunca gerekli önlemler alınmadığı zaman örnek olarak vermek gerekirse boru ısıtma sistemi kullanılmazsa boru ne kadar sağlam olursa olsun boru içerisinde su buz haline gelerek hacmini artırır. Bu artan hacim borunun hacminden daha fazla olduğundan boruda patlamalar deformeler başlar. Endüstriyel alanda ısıtma ise daha profesyonellik gerektiren bir uygulama biçimidir. Bu uygulama genel olarak maden sahalarında, termik santrallerinde çok fazla kullanılmaktadır.

Bu alanda kullanılan boru ısıtma sistemi daha çok boru içerisindeki akışkanı belirli sıcaklıkta tutmak içindir. Çünkü boru içerisindeki akışkan belirli bir sıcaklık aralığında kimyasal ve fiziksel özelliklerini koruya olabilir. İşte bu noktada boru ısıtma sistemi devreye girmektedir. Burada en fazla dikkat edilmesi gereken nokta ise uygun ısıtıcı kablonun seçilmesidir. Çünkü her ısıtıcının kablo dayanımı farklıdır. Her ısıtıcı kablo kullanıldığı alana göre özelleşmiş olup iletken kesiti, izolasyon yapısı ona göre belirlenmiştir. Form Mühendislik bu alanda kendini 1992 yılından beri kanıtlamış bir firmadır.

 

boru ısıtma

boru ısıtma

KULLANILAN ALANLARDA NE FAYDASI VAR?

Boru hatlarında kullanılan elektrikli ısı takip sistemlerinin faydaları:

  • Hatlarda akışkan sürekli akış halindedir ve süreç çok daha hızlı ve verimli olur.
  • Akış hatlarında istemeyen ısı değişiklikleri olmayacağı için çok daha kaliteli ürün elde edilmektedir.
  • Isı değişikliklerinin boru tesisatında oluşturacağı hasarların önüne geçilmiş olur.
  • Çok hassas olan akış ölçüm cihazlarının ısı farklılıkları sonucunda hassasiyetlerini yitirmelerinin önüne geçilmiş olur ve cihazlardan daha doğru sonuçlar elde edilir.