Beton Isıtma

Eylül 14, 2020

Betonun geç ısınıp çabuk soğumasından dolayı. Beton ısıtma zor bir işlemdir. Elektrikli ısıtıcı kablolar ile birlikte beton ısıtma biraz daha kolay bir işlem halini almıştır. Betonun metrekaresinin hesaplanması ile ısıtıcı kablonun kullanılacağı cinsi belirlenir. Hangi voltajda olacağı kaç metre kullanılacağı ve beton zeminde kablo döşenir. Bu işlem için işinin ustası çalışanlar ve uygun projeyi çizecek alanında deneyimli mühendisler olması gerekir. Beton ısıtmanın uygulanacağı yerler daireler fabrikalar iş yerleridir. Beton ısıtmanın pratikliğinden sağladığı kolaylıktan az yer kaplamasından dolayı gün geçtikçe artan bir ivme ile talebi artıyor. Türkiye de kablolu ısıtma yapan firmalar her ne kadar son yıllarda çoğaldıysa da kaliteli ve sağlıklı bir ısınma yapabilmek için bu iş ile yıllardır uğraşan firmaları seçmek çok daha yarlıdır. Bu şekilde yıllardır çalışan da Türkiye de iki üç tane köklü mühendislik firması bulunmaktadır. Beton ısıtma işi üstün bilgi ve deneyim gerektirir. Bunu anında kullanılan kabloların kalitesi de çok önemlidir. Çünkü bir sefer yapılacak bir iştir.

Kar buz engellenene kadar sabit bir enerji üretir. Dış kısmı dayanıklılık derecelerine göre değişkenlik gösterir. Yani ortamda ne kadar sıcaklığa ne kadar soğukluğa ve  ne kadar basınca maruz kalma durumuna göre  değişkenlik gösterir. Bu kablolarda fabrikasyon sonlandırmalı olmayıp konusunda deneyimli ve tecrübeli kişiler tarafından sonlandırılması ve bağlantı kitinin yapılması gerekir. Aksi takdirde cok kolay bir şekilde bozulabilirler. İçerinde elektrik donanımı olduğu için bilindiği üzere elektrik suyu ya cok sever ya hiç sevmez.

Soğuk Oda De-Frost Hattı

Soğuk oda döşemeleri tabandan ne kadar iyi yalıtılsa da yüksek sıcaklık farkları, toprak üstündeki beton zeminin eksi derecelere maruz kalmasına neden olur. Topraktaki su donar ve genleşen su döşemeyi yukarı doğru ittirerek döşemede kırılmalara, bozulmalara neden olur.

Bu problemi önleme kamacıyla ısıtma kabloları yalıtımın altına uygulanmaktadır.

Soğuk oda kapısının sürekli kapanıp açılması soğuk ve sıcak havaların karşılaşmasına neden olur. Bu durum kapı esiğinde kazalara neden olabilecek buzlanmaya neden olur. Bu problemin çözümü için de kapı eşiğine donmayı önleyici elektrikli ısıtma kabloları önerilmektedir. Uygulama ile soğuk havanın sıcak odaya kaçışı da önlenmiş olur. devamı için tıklayınız: