Endüstri kuruluşlarının sektörlerine paralel olarak çeşitli alanlarda üretim faaliyetleri bünyesinde ısıtıcılara ihtiyaçları vardır. Bu ısıtıcıların görevleri iklim şartlarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak olabileceği gibi sektöre göre üretim faaliyetlerinde akışkan ve sıcak malzemenin gerekmesi de olabilir.

Endüstri kuruluşları için üretim faaliyetlerin en temel noktaları arasında yer alan tanklar da ısıtılmış malzemenin hazır beklemesi kritik öneme sahiptir. Bu malzemenin tankın her noktasında aynı sıcaklık değerinde olması özelliğini koruması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle tankın her noktasının aynı değerde ısıtılması gerekmektedir.

Endüstriyel alanlarda rezistans kablo aracılığıyla tankın veya boru hatlarının ısıtılması işlemi kolaylıkla uygulanmaktadır. Aslına bakılırsa Avrupa’da bu uygulama uzun süredir kullanımdayken ülkemizde giderek yaygınlaşan bir ivme yakalamış durumda. Kuruluşların üretim faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayan ısıtıcı kablolar önemli görevler üstlenmektedir.

Kablolar üzerinde yer alan rezistanslar aracılığıyla elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Böylelikle uygulandığı alanlarda sıcaklık birikimi sağlanmış olur. Sadece tanklarda değil boru hatlarında veya üretimin son aşamasında akışkanlığın korunması gereken durumlarda yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kullanım amaçlarına göre kabloların çeşitleri de değişmektedir. İhtiyaç duyulan sıcaklık değerlerine paralel olarak hangi direnç aralığında kablolara ihtiyaç olduğu belirlenir. Bu duruma ek olarak kullanım alanının ne kadar uzunluğa sahip olduğu kabloları ne kadarlık bir dirence karşı koymaları gerektiğinin hesaplanması gerekmektedir.

Endüstriyel alanlarda rezistans kablo uygulaması belirli aşamalar halinde gerçekleşir. Bu aşamalardan ilki kablonun türü belirlenir. Ardından kablo kullanım alanına sarma yöntemiyle sabitlenir. Bu işlem dikkatle gerçekleştirilir ki alanın her noktasına ısı eşit miktarda yayılmalı. Ardından üst katman olarak yine hedeflenen sıcaklık değerlerine paralel olarak izolasyon malzemesi kullanılır. Böylelikle sıcaklığın dağılması önlenmiş olur. Son olarak en üst katmana hem görsel olarak göze hoş gelen hem de dışarıdaki soğuk havanın içeriye müdahale etmesini önleyecek olan dış kaplama uygulanır. Böylelikle süreç tamamlanmış olur.

Sistemin çalışması tamamen dijitaldir. Elektronik kontrol ünitesi tarafından mevcut sıcaklık değerleri gözlenebilir. Ayrıca hedeflenen sıcaklık değerleri belirlenerek sistemin ne zaman devreye girmesi gerektiği saptanmış olur. Tüm süreç bir döngü halinde otomatik olarak sürer.

Form Mühendislik ısıtıcı kablo alanında ilgili sertifikalara sahip profesyonel mühendisleri bünyesinde bulunduran kuruluş olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bugüne kadar yüzlerce ısıtıcı kablo projesini hayata geçirerek kuruluşların çözüm ortaklığı görevini üstlenmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir